Objawy i Badania

zapytanie

Najczęstsze dolegliwości i objawy owsicy.

Podstawowym objawem, jaki powinien wzbudzić już nasze zainteresowanie oraz obawy jest swędzenie odbytu oraz jego okolic ujawniające się gdy kładziemy się do łóżka. Odczuwalny świąd może utrudniać nam normalny sen czy zasypianie.

W przypadku dzieci, owsiki często powodują nerwowość dziecka, częste irytacje oraz roztargnienie połączone z bólem głowy. Dodatkowo w przypadku dziewczynek może wystąpić swędzenie sromu.

Co dalej ?

Gdy stwierdzimy objawy występowania zarażenia owsikami. Należy podjęć pierwsze kroki, o których wspominaliśmy w serwisie. Ma to na celu nie tyle szybką kurację, co ochronne reszty domowników. Należy zadbać o higienę dziecka, zmieniać często pościel, każdorazowo piorąc w gorącej wodzie, oraz prasując, aby zapobiec nawrotom choroby.

Następnie możemy udać się do przychodni oraz zastosować kuracje farmakologiczną, lub zastosować znane i skuteczne naturalne środki dostępne bez recepty jak np. Paraprotex., które możemy zastosować nie tyle  w trakcie zaawansowanej owsicy co i przed, lub po (aby nie było nawrotów), zwłaszcza warto gdy ją podejrzewamy, baz efektów ubocznych dla dziecka czy dorosłego człowieka.

Dodatkowe badania

Wykonuje się badanie kału na obecność pasożytów lub badanie naskórka pobranego z okolicy odbytu (tak zwanych zeskrobin) na obecność jaj. Są także dostępne specjalne pałeczki, przy pomocy których badamy okolice odbytu około 2 godziny po zaśnięciu. Próbkę oddajemy następnie w specjalnym pojemniku do analizy. Należy pamiętać, że badania te potrafią być fałszywe. Mogą wskazać na brak obecności pasożytów, mimo, że osoba jest nimi zarażona i różne objawy na to wskazują. Ma to związek z cyklami rozwojowymi. Dlatego warto badanie takie powtórzyć, gdy podejrzewasz zakażenie, a pierwsza próba tego nie potwierdziła. 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Pozostaw komentarz