Owsiki

Owsik ludzkie

Nazywane w dawnych czasach rupiami. To pasożytnicze nicienie – robaki koloru białego. Dorosły osobnik osiąga rozmiar nawet 1 cm długości w przypadku samic oraz do 3 mm w przypadku samców.

Owsiki są tuż po lambliach najczęstsza przyczyną zarażeń. Występują u ludzi na całej kuli ziemskiej. Z badań wynika, że w Polsce zarażonych jest 17% dorosłych i 38 % dzieci. W środowiskach sprzyjających tej chorobie, jak np. domy dziecka, przedszkola, żłobki liczba zarażeń sięga nawet ponad 90%. Owsiki różnią się od lamblii przede wszystkim wielkością. Są to jedne z najdłuższych robaków zamieszkujących przewód pokarmowy.

Ich środowiskiem życia jest tylko i wyłącznie organizm ludzki. Żerują głównie w jelicie grubym oraz można je tez spotkać w miejscu połączenia z jelitem cienkim. Tutaj właśnie żywi się treścią pokarmową przesuwającą się ku końcowemu odcinkowi układu pokarmowego.

Samice tych nicieni żyją do 4 tygodni w przeciwieństwie do samców, które giną zaraz po zapłodnieniu. Pod koniec swojego życia samice wędrują w okolice odbytu. Tutaj właśnie około 2 godziny po zaśnięciu osoby zarażonej wędrują po fałdach odbytu składając nawet do 12 tysięcy jaj z larwami intruza. Jaja te po zaledwie 4 godzinach są już zdolne do inwazji.

Nicień wywołuje chorobę nazywaną owsicą. Jej przebieg orz natężenie zależy w głównej mierze od stopnia zakażenia – liczby pasożytów bytujących w naszym układzie pokarmowym oraz odporności dziecka – gdyż to głownie one padają ofiarą owsików.  Ich obecność powoduje dokuczliwe swędzenie odbytu, złe sypianie, rozdrażnienie.

W cięższych przypadkach, gdy sprzyjamy rozwojowi nicieni, powodują bóle brzucha, nudności a nawet zapalenie skóry, wysypkę. Nasilona infekcja potrafi również zahamować rozwój fizyczny oraz psychiczny chorego.

Do częstych powikłań należy również: zapalenie wyrostka robaczkowego, zmiany skórne okolicy odbytu oraz przewlekłe stany zapalne okolicy pochwy i sromu.